Hyundai Elantra N 2023 giá bán, đánh giá xe, ưu đãi (04/2023)

Hyundai Elantra N 2023 është një version me performancë të lartë të sedanit të klasës C të markës koreane. Në gjeneratën e re, Elantra N premton të sjellë një përvojë të ndryshme ngarje sportive për grupin e klientëve që janë të apasionuar pas shpejtësisë.

Hyrje e përgjithshme

Hyundai Elantra N u lançua globalisht në mesin e korrikut 2021 me theks të jashtëzakonshëm te performanca. Së fundmi, modeli me performancë të lartë të Elantra është kapur në një qendër regjistrimi në Hanoi, duke tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve.

Hyundai Elantra N 2023 është një version me performancë të lartë të sedanit të klasës C të markës koreane.
Hyundai Elantra N 2023 është një version me performancë të lartë të sedanit të klasës C të markës koreane.

Kjo paraqitje si një sinjal për shtimin e ardhshëm në portofolin e produkteve të Hyundai Elantra në tregun vietnamez. Nëse debuton në vendin tonë, Hyundai Elantra N 2023 pritet të jetë një rival i denjë i Honda Civic Type R. Në të njëjtën kohë, ky version ofron edhe më shumë opsione sportive për entuziastët e shpejtësisë.

Çmimi i Hyundai Elantra N 2023

Hyundai Elantra N 2023 u lançua zyrtarisht në Vietnam nga 5 janari 2023. Aktualisht, ky version me performancë të lartë të kësaj Elantra është shfaqur në tregtarët e vërtetë të Hyundai, por çmimi nuk është shpallur.

Pritet që çmimi i Elantra N 2023 të jetë i njëjtë niveli 2 miliardëçmim konkurrues me rivalin Honda Civic Typer R 2023.

ndërkohë Versioni N Line shitet për 799 milionë VND.

Referenca: Çmimi i makinës Elantra i shitur në Vietnam

Specifikimet e Hyundai Elantra N 2023

Parametri Hyundai Elantra N 2023
Numri i vendeve 4
Dimensionet e përgjithshme (mm) 4675 x 1825 x 1440
Baza e rrotave (mm) 2720
Lloji i motorit 2.0L turbocharge 4 cilindra
Fuqia maksimale (HP/rpm) 276
Çift rrotullues maksimal (Nm/rpm) 392
Përshpejtimi nga 0 në 100 km/h (s) 5.3
Marsh tufë e dyfishtë 8 shpejtësi/6 MT
Sistemi i drejtimit Ura e përparme
Rrotat 19 inç

Shfaqja e Hyundai Elantra N 2023 është plot sport, shumë pika kryesore

Hyundai Elantra N 2023 dalloni nga versionet e rregullta me linja dizajni më këndore dhe agresive.

Koka e makinës

Qendra e pjesës së përparme të makinës është ende një grup i madh radiatorësh poligonal me një model të ngjashëm me seksionin kryq të perlës brenda. Lidh të dy anët është sistemi i ndriçimit të projektorit LED me dritat e integruara LED të ditës të fshehura brenda grilës mjaft unike.

Tham Khảo Thêm:  Đánh giá xe Subaru Rex 2023: Thêm đối thủ phân khúc A-SUV
Hyundai Elantra N 2023 posedon një pamje të përparme sportive me shumë detaje të lyera me ngjyrë të zezë.
Hyundai Elantra N 2023 posedon një pamje të përparme sportive me shumë detaje të lyera me ngjyrë të zezë.

Zgavra qendrore e ajrit të versionit N është bukur kompakte dhe disi më e madhe se versioni i rregullt.

Nën Hyundai Elantra N, ka edhe një shirit të kuq që përqafon pjesën e përparme të makinës. Ndërkohë, kapaku është projektuar për t’u ulur përpara, duke theksuar sportivitetin e makinës.

Trupi i mjetit

Hyundai Elantra N 2023 ka linja këndore kur shikohen nga trupi i ngjashëm me makinat e shitura në Vietnam.
Hyundai Elantra N 2023 ka linja këndore kur shikohen nga trupi i ngjashëm me makinat e shitura në Vietnam.

Ana e makinës bie në sy me brinjë të stampuara duke krijuar një formë të mprehtë horizontale N së bashku me dorezat e dyerve me të njëjtën ngjyrë trupi. Ndërsa pasqyra e pasme është e lyer tërësisht e zezë, pika kryesore është e jashtëzakonshme dhe personaliteti në trup.

Këmbët e Hyundai Elantra N 2023 janë disi më sportive me 5 fole të drejta me linja me diametër 19 inç. Ky detaj kontribuon në theksimin e stilit sportiv të Hyundai Elantra N 2023 kur shihet horizontalisht, veçanërisht kur makina është në punë.

Vija e kuqe vazhdon të shtrihet nga pjesa e përparme e makinës në të gjithë trupin në pjesën e pasme për të krijuar një tërësi të plotë.

E pasme

Hyundai Elantra N 2023 ka një spoiler të madh, vijat e kuqe në parakolpin e pasmë krijojnë një theks të qartë për makinën.
Hyundai Elantra N 2023 ka një spoiler të madh, vijat e kuqe në parakolpin e pasmë krijojnë një theks të qartë për makinën.

Hyundai Elantra N është i pajisur me një spoiler fiks në kapakun e bagazhit të lyer me ngjyrë të zezë. Më poshtë është parakolpi i pasmë, i cili gjithashtu është i mbuluar me panele plastike të errëta të kombinuara me një palë tuba shkarkimi të dyfishtë rrethore simetrike në të dy anët e shiritit të kuq horizontal.

Ngjashmëria e versionit N me N Line shfaqet vetëm në dritat e pasme LED me forma të holla të lidhura së bashku për të formuar një formë të bukur H.

Brendësia e Hyundai Elantra N 2023 është si një makinë garash, por ende mjaft e rehatshme

Hapësira e brendshme brenda Hyundai Elantra N 2023 nuk është shumë e ndryshme nga versioni aktual N Line kur shikohet në përgjithësi.
Hapësira e brendshme brenda Hyundai Elantra N 2023 nuk është shumë e ndryshme nga versioni aktual N Line kur shikohet në përgjithësi.

Në përgjithësi, hapësira e brendshme brenda Versioni N me performancë të lartë Hyundai Elantra 2023 jo shumë i ndryshëm nga versioni aktual N Line. Sidoqoftë, kabina ende posedon shumë detaje tipike të serisë N të lëshuar më parë.

Kabinë

Së pari, timoni në makinë është projektuar të jetë më sportiv me pamjen e një butoni të madh të kuq NGS që vepron si një buton përshpejtimi dhe një butoni blu N në të dyja anët që ju lejon të zgjidhni një mënyrë të përshtatshme drejtimi.

Kabina e kabinës së Hyundai Elantra N 2023 ka një sërë detajesh të ndryshme në timon që krijojnë performancë sportive për makinën.
Kabina e kabinës së Hyundai Elantra N 2023 ka një sërë detajesh të ndryshme në timon që krijojnë performancë sportive për makinën.

Prapa është një grup orësh me një ndërfaqe grafike ekskluzive N që shfaq informacione rreth performancës së vajit, ftohësit, çift rrotullues, përshpejtimin dhe modalitetin e drejtimit për të përmirësuar përvojën e shoferit.

Tham Khảo Thêm:  Giới thiệu hãng xe IVECO - Thương hiệu hàng đầu Châu Âu cung cấp giải pháp vận tải chất lượng cao

Ekrani qendror i argëtimit 10,25 inç në versionin N është i lidhur me grupin e instrumenteve pas timonit. Ky detaj është në gjendje të shfaqë pozicionin aktual të makinës në pistë dhe regjistron automatikisht në kohë reale, përveç mbështetjes së lidhjes Android Auto dhe Apple CarPlay.

Përdoruesit mund të shkarkojnë aplikacionin N për të ruajtur dhe analizuar të dhënat e drejtimit si shpejtësia, forca centrifugale në kthesat, koha e xhiros, si dhe të krahasojnë aftësinë e drejtimit me pronarët e tjerë të makinave.

Sistemi i ndenjëseve

Hapësira e ndenjëseve në Hyundai Elantra N 2023 është e ngjashme me versionet e zakonshme, ende e gjerë dhe mjaft komode për pasagjerët. Megjithatë, sediljet e përparme kanë një dizajn më sportiv, duke ulur qendrën e gravitetit më të ulët, duke krijuar një ndjenjë më mbresëlënëse drejtimi për pronarin e makinës.

Sedilja Hyundai Elantra N 2023 ka një dizajn të ngjashëm me garat që krijon një ndjenjë emocioni për shoferin.
Sedilja Hyundai Elantra N 2023 ka një dizajn të ngjashëm me garat që krijon një ndjenjë emocioni për shoferin.
Ndarja e pasagjerëve të Hyundai Elantra N 2023 ka hapësirë ​​të pandryshuar në krahasim me versionet e shitura në Vietnam.
Ndarja e pasagjerëve të Hyundai Elantra N 2023 ka hapësirë ​​të pandryshuar në krahasim me versionet e shitura në Vietnam.

Pajisjet e sediljeve në versionin N me performancë të lartë mund të përmenden si ndenjat e pasme të ajrit, sediljet e përparme me ngrohje, sedilja elektrike e shoferit, sediljet prej lëkure.

I përshtatshëm

Pajisjet e Hyundai Elantra N 2023 sjellin një përvojë mbresëlënëse të përdoruesit.
Pajisjet e Hyundai Elantra N 2023 sjellin një përvojë mbresëlënëse të përdoruesit.

Detajet e pajisjeve të rehatisë në Hyundai Elantra N 2023 përfshijnë ajrin e kondicionuar automatik me 2 zona, vozitjet e ndërrimit të marsheve pas timonit, audio me 6 altoparlantë, karikim standard Qi me valë, portë karikimi USB Type C.

Siguria Hyundai Elantra N 2023 në një nivel bazë

Teknologjia e sigurisë për Hyundai Elantra N 2023 mund të përmendet si kamera mbrapa, sensori i pasmë i përparmë dhe i pasmë, sensori i presionit të gomave, ekuilibri elektronik, frenimi kundër bllokimit, shpërndarja elektronike e forcës së frenimit, frenimi i ndihmës së forcës, çelësi i enkriptimit, sistemi kundër vjedhjes, 6 airbag.

Motori Hyundai Elantra N 2023 ka efikasitet të lartë

Hyundai Elantra N 2023 zotëron një motor me një kapacitet të madh prej 276 kuaj fuqi.
Hyundai Elantra N 2023 zotëron një motor me një kapacitet të madh prej 276 kuaj fuqi.

Motori i Hyundai Elantra N 2023 me performancë të lartë është një motor 4 cilindrash me turbocharged 2.0L që prodhon një kapacitet maksimal më të madh prej 276 kuaj fuqi dhe 392 Nm çift rrotullues.

I kombinuar me motorin e mësipërm është një transmetim me 8 shpejtësi me dy tufë ose një transmetim manual me 6 shpejtësi dhe me rrota të përparme. Nëse aktivizohet modaliteti N Grin Shift, motori i mësipërm do të rritet në 285 kuaj fuqi dhe do të ndihmojë makinën të përshpejtojë në 100 km / orë në 5.3 sekonda.

Funksionimi i shpejtësisë do të jetë një veçori e veçantë që Hyundai Elantra N 2023 u sjell përdoruesve kur ulen pas timonit.
Funksionimi i shpejtësisë do të jetë një veçori e veçantë që Hyundai Elantra N 2023 u sjell përdoruesve kur ulen pas timonit.

Për më tepër, Hyundai Elantra N 2023 është gjithashtu i pajisur me një diferencial elektronik me rrëshqitje të kufizuar të quajtur N Corner Carving Different. Përveç kësaj, ky version me performancë të lartë ofrohet edhe me modalitetet N Grin Shift, N Power Shift dhe N Track Sense Shift.

Tham Khảo Thêm:  Honda CR-V Hybrid 2023 ra mắt Thái lan, bán tại Việt Nam thời gian tới?

Sistemi i pezullimit të kontrolluar elektronikisht në makinë rrit gjithashtu aftësinë për të kapur rrugën për Hyundai Elantra N 2023, duke e ndihmuar makinën të funksionojë më mirë dhe me saktësi. Ndërkohë, sistemi i drejtimit Torque Feedback R-MDPS ofron saktësi në të gjitha rrugët.

Krahasimi i shpejtë i Hyundai Elantra N 2023 me versionin N Line në shitje

Dallimi më i madh i versionit Hyundai Elantra N 2023 me performancë të lartë në krahasim me Elantra N Line 2023 të shitur në tregun e Vietnamit është kryesisht në pamjen e jashtme dhe pajisjet e motorit.

Hyundai Elantra N 2023 është një version me performancë të lartë që ka të bëjë më shumë me shpejtësinë dhe ka një pamje të ndryshme dhe agresive
Hyundai Elantra N 2023 është një version me performancë të lartë që ka të bëjë më shumë me shpejtësinë dhe ka një pamje të ndryshme dhe agresive

Për sa i përket pamjes, Hyundai Elantra N 2023 ka detaje më agresive. Dy anët e zgavrës së vogël qendrore të ajrit të versionit N Line janë vetëm ndenja të vogla trekëndore të ajrit të vendosura vertikalisht. Ndërsa versioni N është më i theksuar me një konkave të madhe të kombinuar me ajrim, dhe është lyer me ngjyrë të zezë për të theksuar sportivitetin dhe personalitetin e versionit Elantra me performancë të lartë.

Pasqyra e pasme në versionin N është e lyer me të zezë tërheqëse, ndërsa versioni N Line ka të njëjtën ngjyrë të trupit. Këmbët pa tela të versionit N krijojnë një formë më unike sesa 5 foletë prerëse të mprehta të versionit N Line. Madhësia e diametrit të rrotave të versionit N Line është gjithashtu më e vogël, duke arritur në 18 inç, dhe versioni N është 19 inç.

Pas Hyundai Elantra N 2023, ka një spoiler të fiksuar pikërisht në bagazh, një detaj ndryshe që krijon një sportivitet të guximshëm për versionin me performancë të lartë në krahasim me N Line. Për më tepër, në të gjithë dizajnin e përgjithshëm jashtë versionit N, ka një vijë të kuqe shtesë nga parakolpi i përparmë që shtrihet në trup dhe parakolp të pasmë.

Për sa i përket motorit, Hyundai Elantra N 2023 është i pajisur me një motor 2.0L me turbocharged që prodhon një kapacitet maksimal prej 276 kuaj fuqi dhe 392 Nm çift rrotullues. Performanca e versionit N Line është disi më e dobët me një kapacitet prej 204 kf dhe 265 Nm çift rrotullues nga motori Smartstream 1.6 T-GDi.

Hyundai Elantra N Line 2023 është një version sportiv, kështu që dizajni është akoma më i lehtë se versioni me performancë të lartë.
Hyundai Elantra N Line 2023 është një version sportiv, kështu që dizajni është akoma më i lehtë se versioni me performancë të lartë.

Më sipër janë dy ndryshimet më të dukshme midis versioneve N dhe N Line të Hyundai Elantra. Brendësia në përgjithësi ka shumë ngjashmëri në dizajn dhe pajisje. Megjithatë, nëse shikoni detajet, mund të shihni se në timonin e versionit N shfaqen 2 butona të tjerë blu dhe të kuq me karakteristika unike të linjës me performancë të lartë, duke përfshirë butonin e përshpejtimit dhe butonin e modalitetit të drejtimit.

Për më tepër, ekrani qendror në Hyundai Elantra N 2023, përveç madhësisë 10,25 inç të ngjashme me versionin N Line, është gjithashtu i aftë të shfaqë pozicionin aktual të makinës në pistë dhe të regjistrojë kohën. Kjo pajisje ndihmon shoferin të vlerësojë aftësinë e tij të drejtimit, si dhe të krahasohet me pronarët e tjerë të makinave.

përgjithësi

Hyundai Elantra N 2023 do të shkaktojë sfida me Honda Civic Type R në Vietnam në të ardhmen e afërt.
Hyundai Elantra N 2023 do të shkaktojë sfida me Honda Civic Type R në Vietnam në të ardhmen e afërt.

Versioni me performancë të lartë i Hyundai Elantra N 2023 zotëron sisteme superiore që sjellin një përvojë mbresëlënëse dhe emocionuese ngarje, më të fuqishme për të apasionuarit pas shpejtësisë. Përveç kësaj, pamja e makinës është gjithashtu disi bunker në përpjesëtim me performancën e këtij versioni. Këto detaje premtojnë të krijojnë një opsion tërheqës për klientët vietnamezë që duan shpejtësinë e lartë.

Referenca: Vlerësimi i Hyundai Stargazer 2023Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hyundai Elantra N 2023 giá bán, đánh giá xe, ưu đãi (04/2023) . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *