KIA Carens,Telluride, Sorento Hybrid sắp bán tại Việt Nam, cơ hội nào cho Thaco?

Kia Vietnam është gati të shtojë shumë emra të rinj në linjën e makinave të pasagjerëve në vendin tonë, për të konkurruar me shitjet në treg. Në veçanti, Kia Carens, Telluride dhe Sorento Hybrid janë emrat që do të jenë së shpejti në dispozicion në fund të 2022.

Kia Carens

Kia Carens 2023 pritet të prezantohet në tregun vietnamez më 11 nëntor dhe dorëzimi nga dhjetori, sipas informacioneve nga tregtari. Rrjedhimisht, ky është një model i vogël MPV që u shfaq në vendin tonë në periudhën 2007-2016, përpara se të vritej për t’u zëvendësuar nga Rondo.

Kia Carens 2023 rikthehet në tregun vietnamez.
Kia Carens 2023 rikthehet në tregun vietnamez.

Dihet se segmenti i vogël i MPV-ve është gjithnjë e më aktiv në Vietnam me shfaqjen e shumë emrave të rinj, ndërsa përfaqësuesi i Kia-s, Rondo, aktualisht është shumë i dobët dhe gradualisht i harruar. Shtimi i Kia Carens 2023 premton të ndihmojë përfaqësuesit e Kia-s të kenë më shumë mundësi për të konkurruar në segmentin e automjeteve të vogla me shumë qëllime.

Çmimi i gjeneratës së re Kia Carens pritet të fillojë nga 750 – 850 milion VND me 5 versione. Gjenerata e re Kia Carens është zhvilluar në drejtim të një SUV hibrid dinamik MPV. Pamja e makinës gjithashtu është rritur dhe është pak më e mirë se rivalët e saj me 4,540 x 1,800 x 1,700 parametra dhe një bazë rrote prej 2,780 mm.

Kia Carens 2023 zotëron të njëjtën platformë si Seltos 2023 me një stil hibrid SUV, duke bërë një ndryshim për përfaqësuesit e Kia në segmentin kompakt MPV. Pjesa e përparme e makinës është e pajisur me një grilë të hollë, të lidhur me një grup llambash me dy faza të përbërë nga dritat LED të ditës në formë Y dhe më poshtë janë fenerët LED në formë perlë. Ndarja e kromit shfaqet në zonën e ftohësit, duke rritur elegancën e MPV-së.

Poshtë ka edhe një grilë gjashtëkëndore kromi me një model diamanti të zi me shkëlqim brenda. Ana anësore e trupit ka brinjë të stampuara me thekse kromi nga dorezat e dyerve, shufra të ndritshme kromi poshtë dyerve dhe dekorimi i dritareve. Seti i rrotave 16 inç me 5 fole me dy fole ka një dizajn unik. Rrethime të bukura plastike të errëta.

Pas është një grup dritash LED në formë shigjete, që përqafon anën e makinës. Sistemi i dritave të pasme është gjithashtu i qetë me një shirit të hollë LED që kalon nëpër bisht. Ndërsa parakolpi i pasmë është i mbuluar me buzë të trasha kromi, duke rritur pamjen premium dhe të fortë për Kia Carens 2023.

Kia Carens 2023 me shumë përmirësime.
Kia Carens 2023 me shumë përmirësime.

Brendësia është e bollshme dhe komode me shumë pajisje. Timoni ka një formë sportive D-Cut, pjesën e poshtme të kromit të pjerrët dhe të dy anët integrojnë butonat e rregullimit të funksionit. Pas është grupi i instrumenteve, i cili tregon qartë parametrat e funksionimit. Qendra është një ekran me prekje argëtuese 10,25 inç që mbështet lidhjen Kia Connect.

Sediljet janë të veshura me lëkurë, të integruara me ndenja të buta ajri. Rreshti i parë i sediljeve ka një funksion ftohës, rreshti i pasmë i sediljeve të biznesit me 2 ndenjëse të pavarura. Zona e pasagjerëve ka gjithashtu një tavolinë të palosshme të integruar në pjesën e pasme të sediljeve të përparme dhe mbajtëset e filxhanëve.

Disa pajisje të tjera në makinë mund të përmenden si audio Bose me 8 altoparlantë, ndenja të veçanta të ajrit të kondicionuar, palosja e sediljeve me një prekje, sistemi i pastrimit të ajrit, çatia panoramike, klimatizimi automatik, 5 porte karikimi USB. .

Për sa i përket funksionimit, sipas informacioneve të rrjedhura, Kia Carens 2023 i shitur në Vietnam ka 3 opsione motori duke përfshirë: motorin me benzinë ​​1.5L me aspirim natyral, motorin me naftë 1.5L dhe motorin me benzinë ​​1.4L turbo. Përveç kësaj, makina është e pajisur edhe me opsionin e një transmetimi automatik me 6 shpejtësi, një transmision manual me 6 shpejtësi, dyshekë dyshemeje pa tufë iMT ose një automatik me 7 shpejtësi me dy tufë.

Referenca: Kia Carens 2023, Rishikimet e automjeteve dhe informacioni i rezervimit

Se Telluride

Kia Telluride do të jetë emri i radhës i prezantuar në të ardhmen e afërt i markës koreane në Vietnam. Ky model i përket segmentit të madh SUV me përmirësime të lehta për të rritur përvojën e përdoruesit.

Kia Telluride 2023 pritet të shkaktojë shumë “turbulenca” për Ford Explorer 2023. Ky model përdor të njëjtën platformë shasi si Hyundai Palisade, ka një pamje të madhe dhe katrore. Në të njëjtën kohë, makina ka gropën e një SUV të lartë, dimensionet e përgjithshme janë 5,001 x 1,989 x 1,750 mm dhe baza e rrotave arrin 2,900 mm.

Kia Telluride u shit për herë të parë në Vietnam.
Kia Telluride u shit për herë të parë në Vietnam.

Pjesa e përparme e makinës vazhdon të jetë e pajisur me grupin karakteristik të radiatorëve me hundë tigër, përmasat e mëdha dhe modelin tërheqës të blloqeve prej thurjeje të zezë brenda. Sistemi i ndriçimit në të dy anët është teknologji inteligjente automatike LED projektues. Përreth grupit të dritës është një shirit LED në formë kubi me dritat e jashtëzakonshme të drejtimit gjatë ditës dhe sinjalizimet e kthesës. Ndërsa dritat e mjegullës LED janë topa të vegjël që formojnë një katror të vendosur pikërisht në zonën e hollë të parakolpit të përparmë.

Ana anësore e makinës është e pajisur me rrota me shumë fole me ngjyrë të zezë 18-20 inç. Harkat e rrotave janë të mbuluara me plastikë të zezë, duke theksuar pamjen sportive të Kia Telluride kur shikohet horizontalisht. I shoqëruar nga venat e mëdha të stampuara në trup. Pasqyra e pasme në të dyja anët dhe dorezat e dyerve kanë të njëjtën ngjyrë të trupit, veçanërisht pasqyra ka funksion të palosjes automatike, sinjalizues të integruar të kthesës dhe paralajmërim për pikat e verbër.

Duke shkuar në pjesën e pasme, Kia Telluride është katror dhe muskuloz me theksin e një palë dritash të pasme vertikale LED. Ka gjithashtu spoilerë të sipërm, dritat e frenave LED lart, parakolp të madh të pasmë, tuba shkarkimi të dyfishtë me korum të vendosur në njërën anë, të cilat janë detaje që i shtojnë personalitet SUV-it të klasës E të Kia.

Kia Telluride me interier modern.
Kia Telluride me interier modern.

Hapësira në makinë është e pajisur me një sërë materialesh të klasit të lartë edhe pse kjo është thjesht një makinë e zakonshme. Konkretisht, timoni me 4 fole është i veshur me lëkurë të cilësisë së lartë, i integruar me shumë çelësa funksionalë të përshtatshëm. Pas është grupi i instrumenteve Analog, një detaj fatkeq brenda kabinës së makinës.

Në këmbim, makina është e pajisur me një ekran argëtues qendror lundrues me një madhësi deri në 10.25 inç, i cili mbështet lidhjen Apple CarPlay / Android Auto. Në të njëjtën kohë, sediljet janë të veshura me lëkurë të butë, të integruara me rregullim elektrik me shumë drejtime, ngrohje/ftohje. Rreshti i mesëm i sediljeve në formë biznesi me hapësirë ​​të gjerë për këmbët, ka aftësinë të paloset në mënyrë fleksibël. Rreshti i tretë i sediljeve është i rehatshëm për personat më të gjatë se 1.8 m.

Pajisje të tjera të përshtatshme përfshijnë 6 porte karikimi USB, kondicioner me 3 zona, pastrues ajri, karikim me valë, sistem zanor Harman Kardon me 10 altoparlantë, izolim të mirë të zërit.

Nën kapuçin, Kia Telluride është e pajisur me një motor 3.8L V6 të kombinuar me një transmetim me 4 rrota me kohë të plotë ose me lëvizje opsionale me rrota të përparme me një transmetim automatik me 8 shpejtësi për të ndihmuar makinën të arrijë 291 kuaj fuqi dhe 355 Nm çift rrotullues.

Referenca: Kia Telluride 2023, Rishikimet e automjeteve dhe informacioni i rezervimit

Kia Sorento Hybrid

Kia Sorento Hybrid do të jetë versioni i fundit i opsioneve të këtij SUV 7-vendësh në tregun vietnamez. Më parë, Kia Sorento është përmirësuar me një logo të re. Versioni hibrid është mbiemri i modelit Sorento i shtuar në vendin tonë.

Kia Sorento Hybrid i ri është gati të dalë në shitje.
Kia Sorento Hybrid i ri është gati të dalë në shitje.

Në përputhje me rrethanat, makina është e pajisur me një motor benzine 1.6L turbocharged të kombinuar me një motor elektrik për të ndihmuar në arritjen e një kapaciteti prej 228 kuaj fuqi dhe 350 Nm çift rrotullues. Së bashku me këtë makinë është një transmetim automatik me 6 shpejtësi dhe ngasje me rrota të përparme. Përveç kësaj, makina është e pajisur edhe me një paketë baterish polimer litium-jon 14 kWh me aftësinë për të funksionuar deri në 68 km në modalitetin elektrik.

Shtimi i versionit Hybrid pritet të rrisë fuqinë e Kia Sorento në segmentin SUV me 7 vende.duke krijuar një konkurrencë të ashpër me Hyundai Santa Fe 2023 dhe Toyota Fortuner 2023, të cilat gjithashtu janë përmirësuar në Vietnam.

Pajisjet standarde brenda hapësirës së brendshme të Kia Sorento Hybrid përfshijnë audio premium Bose me 12 altoparlantë, karikim me valë, 8 porte karikimi për të gjitha vendndodhjet dhe një ekran info-argëtimi. 10,25 inç, mbështetje për lidhjen Apple CarPlay / Android Auto, pultin dixhital 12,3 inç.

Kia Sorento Hybrid me interier modern.
Kia Sorento Hybrid me interier modern.

Ndërsa dizajni i brendshëm dhe i jashtëm ka të ngjarë të mos ketë ndonjë ndryshim të jashtëzakonshëm. Timoni me 3 fole me mbështjellje lëkure, korniza e ndritshme e kromit, e integruar me shumë butona rregullimi. Hapësirë ​​e bollshme e ndenjëseve me aftësinë për të tharë, ftohur dhe mbajtur mend pozicionin. Rreshti i dytë i sediljeve ka mundësinë e 2 sediljeve të pavarura, duke siguruar një hapësirë ​​private për pasagjerët.

Pjesa e jashtme nxjerr elegancë, modernitet dhe maskulinitet. Pjesa e përparme është e pajisur me një grilë karakteristike të hundës së tigrit, e ndarë në 2 kate me një strukturë blloku që bie në sy. Sistemi i ndriçimit është i qetë me grilën, poshtë ka drita të holla të ditës.

Trupi i Kia Sorento Hybrid ka brinjë të stampuara së bashku me rrota tërheqëse dhe të fuqishme me madhësi 18 inç. Pasqyra e pasme dhe doreza e derës janë lyer në të njëjtën ngjyrë të trupit, veçanërisht palët e pasqyrave me funksion rregullimi elektrik të palosjes dhe sinjalizues të përshtatshëm LED. Në kornizën e xhamit të dritares vihet në pah edhe kufiri luksoz i kromit.

Kia Sorento Hybrid është i ndryshëm në motor.
Kia Sorento Hybrid është i ndryshëm në motor.

Pjesa e pasme ka drita të pasme vertikale me vija të theksuara të prera, duke krijuar një pamje mashkullore për SUV-in me 7 vende. Veçanërisht, fshirëset në makinë janë të fshehura nën spoiler dhe shfaqen vetëm kur funksionojnë mjaft elegant.

Dimensionet e përgjithshme të Kia Sorento janë 4,810 x 1,900 x 1,755 mm dhe arrijnë 2,815 mm bazën e rrotave.

Referenca: Kia Sorento 2023, Rishikimet e automjeteve dhe informacioni i rezervimit

Cilat janë mundësitë për Thacon?

Thaco është i bindur në suksesin e 3 modeleve të reja që vijnë në Vietnam.
Thaco është i bindur në suksesin e 3 modeleve të reja që vijnë në Vietnam.

Me shtimin e kartave strategjike, Ambicia e Thaco-s është të “profesojë heroizmin dhe të pretendojë dominimin” në tregun vietnamez në të gjitha segmentet.

Sa i përket Kia Carens 2023, kjo makinë do t’i bashkohet luftës në segmentin e automjeteve me shumë qëllime (MPV) me 7 vende në Vietnam me një sërë rivalësh si Mitsubishi Xpander, Toyota Veloz Cross, Avanza Premio, Suzuki XL7, Ertiga Hybrid.

Fuqia e Kia Carens 2023 vjen nga dizajni i saj modern dhe shumë pajisje tipike të makinave koreane. Jo vetëm kaq, Kia Carens 2023 gjithashtu ka një opsion me 6 vende në stilin e biznesit që është i ndryshëm nga rivalët japonezë.

E veçanta, Kia Carens 2023 do të ketë një motor naftenjë ndryshim që mund ta ndihmojë këtë model MPV të ketë sukses në segment kur bëhet fjalë për klientët e shërbimit.

Që kur gjenerata e 4-të u prezantua në Vietnam në vitin 2020, Kia Sorento është pritur me entuziazëm nga përdoruesit vietnamezë nga një ndryshim gjithëpërfshirës. Makina ka një dizajn modern, këndor me një ndarje të brendshme me pajisje të klasit të lartë.

Pas këtij suksesi, Kia Sorento Hybrid do të lansohet në Vietnam këtë vit sipas planit të Thaco. Versioni i ri i Kia Sorento është i ndryshëm nga konkurrentët e tij në segmentin SUV të madhësisë së mesme falë një motori tërësisht të ri Hybrid që ndihmon në kursimin e karburantit dhe funksionimin më të qetë.

Krahasuar me dy modelet e mësipërme, Kia Telluride doli të ishte më e vështirë për të konkurruar në segmentin e nivelit të lartë të SUV-ve të madhësisë së mesme në Vietnam. Ky segment është në thelb zgjedhës për shkak të çmimit të tij të lartë, kështu që Kia Telluride do të ketë nevojë për një strategji të përshtatshme çmimi.

Vështirë! Por jo pa mundësinë që Kia Telluride të ketë sukses kur ky është një nga modelet më të nxehta në segment në SHBA. Edhe klientët që duan të marrin një makinë duhet të paguajnë ekstra për të blerë “të humbur”.

Kia Telluride i bind përdoruesit me dizajnin e saj mashkullor, të fuqishëm dhe brendësinë e rehatshme dhe të gjerë.

Në përgjithësi, të tre modelet që Thaco do të prezantojë në Vietnam kanë pikat e tyre të forta në mënyrë që ky prodhues automjetesh të mund të bindë me besim klientët vendas. Në veçanti, Kia Carens 2023 është makina me probabilitetin më të lartë të suksesit kur është e pajisur me pajisje të bollshme, të përshtatshme për segmentin.

Shihni më shumë: Lista e fundit e çmimeve të veturave KIA 2023Cảm ơn bạn đã đọc bài viết KIA Carens,Telluride, Sorento Hybrid sắp bán tại Việt Nam, cơ hội nào cho Thaco? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *