Những mẫu xe bình dân nổi bật dự kiến ra mắt năm 2023

Në vitin e ardhshëm 2023, pritet që një seri linjash të reja makinash të lançohen në tregun vietnamez, duke përfshirë makinat elektrike. Si rezultat, konsumatorët vietnamezë kanë më shumë opsione me pajisje tërheqëse dhe çmime më të përballueshme.

VinFast VF 5 Plus

VinFast VF5 Plus 2023 i bashkohet segmentit A-SUV që konkurron me KIA Sonet dhe Toyota Raize për shitje në Vietnam.
VinFast VF5 Plus 2023 i bashkohet segmentit A-SUV që konkurron me KIA Sonet dhe Toyota Raize për shitje në Vietnam.

Në segmentin A-SUV, VinFast VF 5 Plus është padyshim një makinë që do të ketë vëmendje të veçantë nga përdoruesit vendas në vitin e ardhshëm. Siç ishte planifikuar, VinFast do t’ua dorëzojë klientëve VF 5 Plus të parë në prill 2023.

VinFast VF5 Plus 2023 ka dimensione Gjatësia x Gjerësia x Lartësia 3,965 x 1,720 x 1,580 (mm), baza e rrotave 2,513 mm. Parametrat e mësipërm të VF 5 nuk janë shumë inferiorë ndaj KIA Sonet ose Toyota Raize 2023.

VinFast VF5 Plus 2023 ka një brendshme moderne dhe rinore me një skemë ngjyrash 2-tonesh.
VinFast VF5 Plus 2023 ka një brendshme moderne dhe rinore me një skemë ngjyrash 2-tonesh.

Për sa i përket funksionimit, VinFast VF5 Plus përdor një motor elektrik me kapacitet 134 kuaj fuqi, çift rrotullues maksimal prej 135 Nm dhe sistem lëvizjeje me rrota të përparme. Ky SUV i klasit A ​​është i pajisur me një paketë baterish litium 37,23 kWh me një distancë udhëtimi prej 300 km pas çdo karikimi të plotë dhe një kohë karikimi të shpejtë nga 0 – 70% brenda 30 minutave.

Aktualisht, VinFast VF 5 Plus ka marrë zyrtarisht një depozitë me 2 opsione për të marrë me qira një bateri fikse prej 1.6 milion VND/muaj për 458 milion VND dhe për të blerë plotësisht baterinë për 528 milion VND.

Referenca: Vlerësimi i Vinfast VF5 2023

Toyota Vios

Toyota Vios 2023 tërësisht e re do të lançohet në Vietnam në fillim të vitit të ri dhe do të jetë jashtëzakonisht e pritur nga përdoruesit.
Toyota Vios 2023 tërësisht e re do të lançohet në Vietnam në fillim të vitit të ri dhe do të jetë jashtëzakonisht e pritur nga përdoruesit.

Sipas disa burimeve nga tregtarët, gjenerata e re Toyota Vios do të lançohet në tregun vietnamez në tremujorin e parë të 2023 dhe tani ka marrë një depozitë me çmimin që pritet të rritet në krahasim me makinën aktuale.

Në gjeneratën e re, sedani Toyota Vios me 5 vende do të përdorë platformën e re Global Architecture (DNGA) të Daihatsu. Madhësia e Toyota Vios 2023 rritet me 5 mm në gjatësi, 10 mm më e gjerë, 5 mm më e lartë dhe 70 mm më shumë bazament në krahasim me gjeneratën e vjetër. Prandaj, Toyota Vios 2023 ka gjatësi x gjerësi x lartësi 4,425 x 1,740 x 1,480 (mm), bazën e rrotave 2,620 mm.

Pamja e Toyota Vios 2023 është jashtëzakonisht moderne me linja të forta dizajni. Grilë e zgjeruar me bojë të zezë, sistemi i ndriçimit të plotë LED sjell një pamje të re.

Brendësia e Toyota Vios 2023 nuk është më konservatore, por ndryshon në një drejtim pozitiv, plot rini dhe dinamizëm.
Brendësia e Toyota Vios 2023 nuk është më konservatore, por ndryshon në një drejtim pozitiv, plot rini dhe dinamizëm.

Brendësia e Toyota Vios është gjithashtu e përditësuar me tendenca të reja dhe nuk është shumë e ndryshme nga Raize që shitet në Vietnam. Makina ka ekran argëtues lundrues 9 inç, orë dixhitale 7 inç, kondicioner automatik, frenë dore elektronike.

Nën mbulesën e kapakut, Toyota Vios 2023 përdor një motor të ri 3NR-VE, 1.2L me benzinë ​​me 4 cilindra me aspirim natyral me një kapacitet 94 kuajfuqi dhe 110 Nm me një transmision Super CVT-i dhe boshtin e përparmë.

Të gjitha Toyota Vios të reja për herë të parë kanë paketën e sigurisë Toyota Safety Sense, duke përfshirë: Sistemin e parandalimit të përplasjes përpara, paralajmërimin e largimit nga korsia, paralajmërimin për largimin e automjetit përpara, kontrollin e pedalit të gazit.

Referenca: Rishikimi i Toyota Vios 2023

Mitsubishi XFC

Mitsubishi XFC është ende një version Concept, por prodhuesi japonez i automjeteve është lançuar në Vietnam dhe është gjithashtu tregu i parë në botë dhe pranon porosi për çmime në rangun prej 700-800 milion VND. Ky model do t’u dorëzohet klientëve nga prilli 2023.

Mitsubishi XFC 2023 do të jetë në dispozicion për shitje nga prilli 2023 dhe tani ka marrë një depozitë për t'iu bashkuar segmentit B-SUV.
Mitsubishi XFC 2023 do të jetë në dispozicion për shitje nga prilli 2023 dhe tani ka marrë një depozitë për t’iu bashkuar segmentit B-SUV.

“Rookie” Mitsubishi XFC do t’i bashkohet segmentit urban B-SUV me rivalë të ashpër si Hyundai Creta, Kia Seltos ose Toyota Corolla Cross 2023.

Pika kryesore e Mitsubishi XFC vjen nga dizajni i tij i mprehtë, këndor dhe modern. Megjithatë, ky dizajn ende po ndryshon kur versioni komercial të hapet zyrtarisht për shitje.

Mitsubishi XFC 2023 do të jetë makina me dizajnin më të bukur të brendshëm të markës japoneze në të ardhmen e afërt.
Mitsubishi XFC 2023 do të jetë makina me dizajnin më të bukur të brendshëm të markës japoneze në të ardhmen e afërt.

Në veçanti, brendësia e Mitsubishi XFC do të “hajë” modelet miliardë dollarëshe të kësaj marke falë dizajnit të ekranit të dyfishtë si makinat luksoze, timoni, leva e marsheve është gjithashtu e ndryshme nga makina nën 1 miliard dong.

Aktualisht, motori dhe specifikimet e detajuara të Mitsubishi XFC nuk janë bërë të ditura. Megjithatë, me dizajnin e zbuluar dhe çmimin e pritur, Mitsubishi XFC parashikohet të jetë një makinë “hot” në vitin 2023.

Referenca: Rishikimi i Mitsubishi XFC 2023

Honda BR-DRAW

Honda BR-V 2023 u lançua në Indonezi dhe do të kthehet në Vietnam vitin e ardhshëm për të shtuar më shumë opsione për përdoruesit. Njerëz të shquar pritet të dalin në treg në 2023.
Honda BR-V 2023 u lançua në Indonezi dhe do të kthehet në Vietnam vitin e ardhshëm për të shtuar më shumë opsione për përdoruesit.

Përdoruesit vietnamezë do të kenë një zgjedhje shtesë të MPV-ve të vegjël me 7 vende në 2023 me pamjen e “rookies”. Ky model është konfirmuar të shitet në Vietnam si një import CBU nga Indonezia.

Gjithë Honda BR-V e re e lançuar në Indonezi së fundmi është gjenerata e dytë me një shasi të re. Dimensionet e makinës përfshijnë gjatësinë x gjerësinë x lartësinë 4,490 x 1,780 x 1,685 (mm), bazën e rrotave 2,700 mm.

Pamja e Honda BR-V posedon një dizajn të fortë, mashkullor dhe pajisje moderne si fenerët automatikë adaptues LED dhe një grilë të zgjeruar fort. Mostra

Honda BR-V 2023 me brendësi të thjeshtë por të përshtatshme për çmimin dhe segmentin MPV me 7 vende.
Honda BR-V 2023 me brendësi të thjeshtë por të përshtatshme për çmimin dhe segmentin MPV me 7 vende.

Ndërkohë, kabina e Honda BR-V 2023 ka të njëjtin dizajn me atë të vjetër CR-V me një ekran 7 inç në qendër. Hapësira në BR-V është e mjaftueshme për t’u përdorur si rivalë Xpander, Veloz dhe ka një plan urbanistik me 3 rreshta me 7 vende.

Paketa e sigurisë Honda Sensing do të shfaqet në BR-V duke përfshirë një sërë veçorish të tilla si frenimi automatik, paralajmërimi i përplasjes anësore, kontrolli adaptiv i lundrimit, paralajmërimi i pikës së verbër, paralajmërimi i largimit nga korsia dhe mbajtja e korsisë.

Honda BR-V është e pajisur me një motor benzine 1.5L për një kapacitet deri në 120 kuaj fuqi, 145 Nm çift rrotullues dhe një kuti ingranazhi CVT. Në segment, Honda BR-V është aktualisht makina me kapacitetin më të madh të motorit.

Referenca: Rishikoni Honda BRV 2023

Toyota Innova

Brezi i ri Toyota Innova sapo është lansuar në Indonezi muajin e kaluar dhe pritet të kthehet në Vietnam në tremujorin e dytë të 2023. Aktualisht, tregtarët kanë filluar të pranojnë depozita për Toyota Innova 2023 dhe ndryshimet në këtë model janë vërtet mbresëlënëse. statujë.

Toyota Innova 2023 ka një dizajn të stilit SUV dhe i shpëton një MPV tradicionale.
Toyota Innova 2023 ka një dizajn të stilit SUV dhe i shpëton një MPV tradicionale.

Prandaj, Toyota Innova është zhvilluar bazuar në platformën e re të shasisë TNGA-C. Shasia e re ndihmon Toyota Innova 2023 të zgjerohet në shumë dimensione. Konkretisht, makina është 4755 mm e gjatë, 20 mm e gjerë, 1850 mm e gjerë, 20 mm më e gjatë, lartësia mbetet e njëjtë në 1795 mm, hapësira e tokës është 185 mm dhe baza e rrotave është rritur me 100 mm në 2850 mm.

Në gjeneratën e re, Toyota Innova heq trupin nga MPV falë dizajnit SUV të ngjashëm me “vëllain” Highlander. Ky model ka një pjesë të përparme të përmirësuar falë një grile të zgjeruar, të lidhur me një sistem modern të fenerëve LED / cos.

Rrota Toyota Innova 18 inç me ngjyra moderne të kromit dhe dritat e pasme LED lundruese futuriste.

Brendësia e Toyota Innova 2023 mori një përmirësim gjithëpërfshirës në krahasim me gjeneratën e vjetër të shitur në Vietnam.
Brendësia e Toyota Innova 2023 mori një përmirësim gjithëpërfshirës në krahasim me gjeneratën e vjetër të shitur në Vietnam.

Brendësia e Toyota Innova 2023 është gjithashtu e përditësuar me tendenca të reja me një ekran lundrues, një timon të ri dhe një orë dixhitale. Në jetën e re, Toyota Innova ka edhe opsionin e një karrige biznesi në rreshtin e ri të mesëm.

Në veçanti, Toyota Innova 2023 ka gjithashtu paketën e përparuar të sigurisë Toyota Safety Sense me një sërë veçorish, duke përfshirë: paralajmërimin e largimit nga korsia dhe asistencën e mbajtjes së korsisë, kontrollin adaptiv të lundrimit, paralajmërimin e pikave të verbër, paralajmërimin e trafikut tërthor prapa, frenimin automatik emergjent.

Për sa i përket funksionimit, Toyota Innova 2023 ka 2 opsione motori duke përfshirë:

  • Motori hibrid është një kombinim i motorit me benzinë ​​Dynamic Force – M20A-FXS, me kapacitet 2.0 litra me 4 cilindra me aspirim natyral dhe një motor elektrik për një kapacitet total të sistemit prej 186 kuaj fuqi.
  • Motorri i rregullt me ​​benzinë ​​M20A-FKS, kapaciteti 2.0L prodhon 174 kuaj fuqi dhe çift rrotullues maksimal prej 205 Nm

Ndryshimi nga një kuti ingranazhi në një kuti ingranazhi CVT (e-CVT për hibrid) dhe ngasja e rrotave të përparme në vend të ngasjes së rrotave të pasme është gjithashtu një veçori e re në Toyota Innova 2023.

Referenca: Vlerësimi i Toyota Innova 2023

Honda CR-VA

Honda CR-V 2023 me një pamje më të pjekur është lançuar në SHBA dhe pritet të kthehet në Vietnam vitin e ardhshëm.
Honda CR-V 2023 me një pamje më të pjekur është lançuar në SHBA dhe pritet të kthehet në Vietnam vitin e ardhshëm.

I gjithë Honda CR-V i ri u prezantua zyrtarisht globalisht në korrik 2022 dhe aktualisht po testohet në Tajlandë në pritje të datës së lançimit. Megjithatë, disa tregtarë vietnamezë thanë se Honda CR-V do të dalë në treg në fillim të vitit të ardhshëm.

Kjo është gjithashtu plotësisht e bazuar kur aktualisht, Honda CR-V po merr një zbritje prej 100% të tarifës së regjistrimit për të shkarkuar magazinë.

Duke hyrë në gjeneratën e 6-të, Honda CR-V 2023 është 68 mm më e gjatë, 12 mm më e gjerë dhe ka një rritje prej 41 mm në bazën e rrotave. Konkretisht, makina ka përmasa Gjatësia x Gjerësia x Lartësia 4,5617 x 1,865 x 1,679 (mm), baza e rrotave 2,701 mm.

Nga jashtë, Honda CR-V e re ka një pamje tërheqëse me një grilë të zgjeruar që lidh sistemin inteligjent LED. Pjesa e pasme e makinës është një dritë e pasme inovative LED që sjell një pamje më moderne dhe tërheqëse për shikuesin.

Honda CR-V 2023 me brendësi elegante, por ende rinore, moderne dhe si Civic.
Honda CR-V 2023 me brendësi elegante, por ende rinore, moderne dhe si Civic.

Honda CR-V 2023 është një version i përmirësuar i Civic me një brendshme identike. Makina ka një ekran lundrues, një timon të ri, një levë të ulët marshi që e bën makinën e përgjithshme plot elegancë.

Honda CR-V 2023 në SHBA përdor një motor 1.5L turbocharged me një kapacitet prej 190 kuaj fuqi, 243 Nm çift rrotullues. Ekziston edhe një motor hibrid me një kapacitet total prej 204 kuaj fuqi dhe një kuti ingranazhi CVT.

Referenca: Rishikoni Honda CRV 2023

Nissan Ariya

Nissan Ariya është një automjet elektrik që ka të ngjarë të zëvendësojë X-Trail në tregun vietnamez në vitin 2023.
Nissan Ariya është një automjet elektrik që ka të ngjarë të zëvendësojë X-Trail në tregun vietnamez në vitin 2023.

Një linjë tjetër e automjeteve të pastra elektrike që do të nisë në Vietnam në 2023 është Nissan Ariya dhe do t’i bashkohet segmentit të Crossover të klasës C, duke konkurruar me Territorin Ford 2023, po vjen edhe Honda CRV 2023. Me paraqitjen e Nissan Ariya, ka gjasa që Nissan X-Trail të mos ketë mundësi të rikthehet në tregun vendas sepse 2 makina në të njëjtin segment.

Për sa i përket dimensioneve, Nissan Ariya 2023 është më i mirë se X-Trail i vitit 2023 (2,705 mm) në bazën e rrotave. Konkretisht, gjatësia x gjerësia x lartësia e makinës është përkatësisht 4,595 x 1,850 x 1,655 (mm), me një bazë rrote prej 2,775 mm.

Pamja e Nissan Ariya bën përshtypje me pjesën e përparme të ashpër falë grilës së zezë të kombinuar me sistemin e fenerëve LED. Makina ka një stil SUV hibrid Coupe kur shikohet nga trupi, rrota 21 inç dhe pjesa e pasme muskuloze.

Nissan Ariya ka një brendshme të kompletuar mirë që i bën përdoruesit të dashurohen me çdo linjë dizajni.
Nissan Ariya ka një brendshme të kompletuar mirë që i bën përdoruesit të dashurohen me çdo linjë dizajni.

Brenda kabinës, Nissan Ariya krejtësisht i ri i bën përdoruesit të dashurohen me aftësinë e tij të mirë dhe luksoze të përfundimit. Makina është e pajisur me një ekran të dyfishtë, një timon me 2 fole dhe detaje të sofistikuara si levë elektronike marshi, butona të fshehur në kroskot.

Për sa i përket funksionimit, nuk është e qartë se cilin version Nissan Ariya 2023 do të prezantojë në Vietnam, por jashtë vendit makina ka 2 opsione duke përfshirë:

  • Së pari, motori elektrik i versionit 1 prodhon kapacitet 215 kuaj fuqi dhe çift rrotullues maksimal prej 300 Nm. Ky version është i pajisur me një bateri 65 kWh dhe një sistem me rrota të përparme që mund të përshkojë 360 km pas çdo karikimi të plotë.
  • Më pas, versioni i 2 motorëve elektrikë prodhon 239 kuaj fuqi, çift rrotullues maksimal 300 Nm, i kombinuar me baterinë 90 kWh dhe sistemin e lëvizjes së rrotave të përparme për aftësinë për të përshkuar 500 km për karikim të plotë.

Referenca: Rishikimi i Nissan Ariya 2023Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những mẫu xe bình dân nổi bật dự kiến ra mắt năm 2023 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *