VinFast VF9 Plus bản 6 ghế: SUV đầu bảng của VinFast có gì cạnh tranh Mercedes GLS

VinFast VF9 Plus është një model SUV luksoz që përdor një motor elektrik të pastër të popullit vietnamez, me performancë ideale, dizajn mbresëlënës të brendshëm dhe të jashtëm dhe shumë karakteristika të zgjuara dhe moderne.

Në fund të vitit 2021, VinFast VF9 bëri debutimin e tij global në Auto Show në Los Angeles për herë të parë. Jo shumë kohë pas kësaj në Ekspozitën CES 2022 që po zhvillohet në fillim të janarit, modeli u riemërua nga kompania vietnameze e makinave në VinFast VF9 dhe u njoftua se do të merrte një depozitë.

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 është një model makine elektrike i prodhuar në Vietnam me dy versione Eco dhe Plus. Këto dy versione do të ndryshojnë në pajisjet e motorit, komoditetin dhe sigurinë.

Aktualisht, VinFast VF9 Plus është versioni më i avancuar i makinës elektrike i disponueshëm në tregun e kompanisë vietnameze të makinave. Veçanërisht, versioni me 6 vende i VinFast VF9 pëlqehet nga shumë njerëz për shkak të komoditeteve të shumta, me një vend “President” që bën diferencën.

Çmimi i versionit VinFast VF9 Plus me 6 vende

VersionÇmimi i listuar i makinës, miliardë VNDÇmimi i karrocës është llogaritur përkohësisht, miliardë VND
Në Hanoi në qytetin Ho Chi Minhnë krahina dhe qytete të tjera
VinFast VF9 Plus1.572178317511732

Shënim: Çmimi i automjetit VinFast VF9 rrotullohet për referencë, duke përjashtuar zbritjet dhe promovimet. Ju lutemi kontaktoni shitësin tuaj më të afërt të Vinfast për më shumë informacion.

Specifikimet VinFast VF9 Plus 2023

Parametri VinFast VF9 Plus
Numri i vendeve6 vende
OrigjinaVietnami
Dimensionet e përgjithshme (DxRxC) (mm)5,120 x 2,000 x 1,721
Baza e rrotave (mm)3150
Hapësira nga toka (mm)204
Lloji i motoritElektricitet
Numri i motorit02 lloje 150 kW
Fuqia maksimale (hp)402
Çift rrotullues maksimal (Nm)640
Sistemi i drejtimit4 rrota AWD me kohë të plotë
Shpejtësia maksimale e mbajtur 1 minutë (km/h)200
Koha e përshpejtimit nga 0-100 km (sekonda)6.5
Gama e funksionimit423
Koha normale e ngarkimit të baterisë (11 kW)<11 orë
Koha e karikimit super të shpejtë (10-70%)<= 28 minuta

Ngjyra e makinës VinFast VF9 Plus 2023

VinFast VF9 Plus 2022 ka një total prej 8 ngjyrash të jashtme, duke përfshirë: E bardhë Brahminy (e bardhë), Desat Argjend (argjend), Gri Neptun (gri), Oqeani i thellë (e gjelbër myshk), Jet Black (e zezë), VinFast Blu (Blu VinFast), Portokalli Sunset (portokalli), E kuqe Crimson (e kuqe).

Së bashku me këtë, VinFast VF9 Plus ka 4 opsione ngjyrash të brendshme duke përfshirë: Saddle Brown (kafe), Cotton Beige (beige), Navy Blue (blu), E zezë (e zezë).

Pamja VinFast VF9 Plus 2023: Masiv, duke treguar qartë pozicionin e “Liderit”

VinFast VF9 Plus është zhvilluar bazuar në gjuhën e dizajnit “Dynamic Balance” nga studioja më e njohur italiane – Pininfarina kështu që pamja moderne nuk është gjithashtu shumë e vështirë për t’u kuptuar.

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 Plus ka një gjatësi, gjerësi dhe lartësi të përgjithshme prej 5,118 x 2,254 x 1,696 (mm), baza e rrotave arrin 3,150 mm, hapësira e tokës 197 mm.

Madhësia VinFast VF9 Plus është më i madhi në mesin e makinave elektrike VinFast, në të njëjtin nivel me modelet e famshme në treg si Mercedes Benz GLS450 4Matic, Lexus LX 600, BMW X7.

Njëkohësisht, VinFast VF9 Plus Gjerësia është më e madhe se disa makina në të njëjtin segment dhe hapësira e tokës është e përshtatshme për kushtet e trafikut në Vietnam – shi i dendur dhe përmbytje të shpeshta në qytetet e mëdha.

Koka e makinës

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Pjesa e përparme e VinFast VF9 Plus është e ndryshme nga makinat e tjera elektrike kur është e pajisur me një grup grilë të rreme, në vend të kësaj vetura ka 2 vrima të mëdha ajri për të shpëtuar nga ajri në mbulesë.

Pika e identifikimit të VinFast VF9 Plus vjen nga shiriti LED i pozicionimit gjatë ditës i tërhequr nga ana e makinës në pozicionin qendror të integruar me logon e spikatur “V”.

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Grupi i fenerëve VinFast VF9 Plus i vendosur poshtë afër kapakut, duke përdorur teknologjinë full LED Matrix, e integruar me ndezje/fikje automatike dhe rregullim inteligjent të këndit të projeksionit të fazës.

VinFast VF9 Plus ka një dizajn të fortë, mashkullor me prerje të mëdha, ajrim anash agresive, së bashku me butësi dhe sofistikim me një parakolp të përparmë të lakuar që alternohet me linja unike kromi.

Trupi i mjetit

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Trupi i VinFast VF9 Plus tregon qartë pamjen e SUV-së me madhësi të plotë. Duke mos pasur linja muskulore, VinFast VF9 Plus thekson bukurinë elegante nga membrana e zezë e xhamit që lidh dy shtyllat e CD-së, logoja V e firmës së kompanisë në mes.

Pasqyrë e pasme VinFast VF9 Plus me të njëjtën ngjyrë të trupit, me funksion elektrik rregullimi/palosjeje dhe tharjeje, e integruar me sinjalizues të përshtatshëm të kthesës.

Karakteristika e re në VinFast VF9 Plus që makinat elektrike në të njëjtën shtëpi nuk e kanë është në dorezën e fshehur të derës prej kromi, duke ecur në hap me trendin, duke minimizuar zvarritjen kur makina lëviz. Funksioni i inhalatorit është gjithashtu i disponueshëm në VinFast VF9 Plus, të cilin modelet e tjera me të njëjtin gamë çmimesh nuk e kanë.

Versioni VinFast VF9 2023 Plus është i pajisur me një grup unik rrotash aliazhi të lëmuara me model tehu sëpatë, madhësia 21 inç.

E pasme

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Duke ardhur në pjesën e pasme të makinës, VinFast VF9 Plus ruan një pamje moderne, duke sjellë pamjen e përgjithshme dhe masivitetin e SUV me madhësi të plotë.

Grupi i dritave të pasme VinFast VF9 Plus “V” shquhet me një dizajn të njohur me karakteristikat e veta të VinFast. Veçanërisht, shiriti LED i pasmë ka gjithashtu funksionin e shfaqjes së kapacitetit të baterisë gjatë karikimit të makinës.

VinFast VF9 Plus zotëron një parakolp të madh të pasëm, së bashku me detaje të rreme të shkarkimit në të dy anët dhe linja të shquara horizontale të kromit.

Përveç kësaj, VinFast VF9 Plus Ka edhe pajisje bazë si: antenë me pendë peshkaqeni, spoiler, drita e frenave të sipërme dhe pllakë mbrojtëse poshtë trupit.

Pamja e përgjithshme e jashtme, Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende i bën vërtet përshtypje përdoruesve me bunkerin, masivitetin dhe linjat moderne.

Brendësia e VinFast VF9 Plus: Hapësirë ​​dhe komode për një përvojë të klasit të lartë

Duke synuar klientët e nivelit të lartë, ndarja e brendshme e makinës elektrike VinFast VF9 Plus është moderne dhe luksoze kur kombinon përdorimin e materialeve të klasit të lartë. Stili i makinave elektrike duhet të jetë mjaft i qartë kur faqosja e hapësirës së makinës është e efektshme, duke kufizuar çelësat fizikë.

Kabinë dhe komoditet

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 Plus zotëron një hapësirë ​​të brendshme mjaft tipike për trendin e makinave elektrike në botë, kur ka një dizajn minimalist, duke minimizuar butonat tradicionalë të funksionit mekanik. Në vend të kësaj, detajet e kontrollit të makinës dhe argëtimi VinFast VF9 Plus janë të gjitha të integruara në ekranin qendror modern me prekje në taplo.

Ekrani 15.6 inç i VinFast VF9 Plus, përveç detyrave argëtuese, do të shfaqë edhe shumë informacione lidhur me funksionimin dhe sistemin e kondicionimit.

VinFast VF9 Plus zotëron gjithashtu shumë pajisje moderne të jashtëzakonshme si: sistem zanor me 13 altoparlantë, portë lidhjeje USB / Type C, ndriçim të brendshëm shumëngjyrësh, sistem automatik 3-zonash të ajrit të kondicionuar me ventilim të ajrit të kondicionuar për sediljet e pasme, timon me ngrohje , karikim me valë.

Veçoritë inteligjente më të pritura në makinat elektrike të VinFast dhe VF9 Plus nuk bëjnë përjashtim. Në përputhje me rrethanat, makina ka asistentin virtual Vivi, kontrollin zanor, kontrollin e funksionit në distancë, sinkronizimin dhe menaxhimin e llogarisë, kërkimin dhe ndarjen e vendndodhjes së hartës, vendosjen e itinerarit, tarifimin dhe mbledhjen e tarifave. automatike.

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Kabinë VinFast VF9 Plus, timon me 3 fole të mbështjellë me lëkurë, linja delikate kromi të alternuara, të integruara me çelësa funksionalë të përshtatshëm kur përdoret. Pas timonit nuk shfaqet më grupi i instrumenteve, përkundrazi ka një ekran ekrani në xhamin HUD që rrit dukshmërinë dhe teknologjinë gjatë drejtimit.

Të gjitha rreshtat e sediljeve në VinFast VF9 Plus janë të mbuluara me lëkurë origjinale për një ndjesi të qetë. Sedilja e shoferit VinFast VF9 Plus ka rregullim të energjisë në 12 drejtime me pozicion të integruar memorie, sedilje ndihmëse me 10 drejtime. Rreshti i përparmë i makinës ka një funksion ngrohje/ftohje për të rritur komoditetin e përdoruesit.

Kabina

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 Plus ka një opsion me 6 vende me gjatësi të jashtëzakonshme për hapësirë ​​të bollshme në të 3 rreshtat e sediljeve.

Përjetoni sediljen “Kryetar” të VinFast VF9 Plus në rreshtin e dytë me një dizajn prej 2 vendesh të veçanta. Përdoruesit do të shijojnë komoditetin e kësaj makine elektrike si sediljet elektrike, ndenjat e ajrit të kondicionuar, mbështetëset e veçanta të krahëve, veçanërisht me funksionin e masazhit me 5 mënyra për të sjellë një ndjenjë të mrekullueshme relaksi.

Sediljet VinFast VF9 Plus në rreshtin e tretë Përfshin 3 pozicione, mbështetësja e kokës mund të rregullohet në mënyrë arbitrare. Megjithatë, për shkak se rreshti i tretë i sediljeve qëndron, hapësira e këmbëve do të jetë më e kufizuar, mjaft e lodhshme për pasagjerët nëse duhet të udhëtojnë për distanca të gjata.

Ndarja e bagazhit

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 Plus nuk ka njoftuar ende madhësinë e saktë të kapacitetit standard të ndarjes së bagazhit, me një bazë të jashtëzakonshme të rrotave të ndarjes së bagazhit VinFast VF9 Plus për të përshtatur 4 deri në 5 valixhe me madhësi mesatare. Së bashku me sediljen e tretë mund të paloset sheshtë për të rritur kapacitetin e ruajtjes për pasagjerët në udhëtime të gjata.

Motori VinFast VF9 Plus

Versioni VinFast VF9 Plus me 6 vende: Çfarë ka SUV-i më i mirë i VinFast për të konkurruar me Mercedes GLS?

VinFast VF9 Plus është i pajisur me 2 motorë elektrikë me një kapacitet maksimal prej 300 kW (402 hp), çift rrotullues maksimal prej 640 Nm. I përdorur në shumicën e SUV-ve, sistemi AWD me 2 rrota me kohë të plotë është gjithashtu i pajisur në VF9 Plus për aftësinë për të pushtuar shumë terrene të vështira.

Sistemi i drejtimit në VinFast VF9 Plus konsiderohet mjaft i zgjuar kur lejon makinën të rregullojë automatikisht dhe të shpërndajë tërheqjen në secilën urë, duke i dhënë shoferit më shumë pa duar.

Sipas informacioneve nga prodhuesi, VinFast VF9 Plus është në gjendje të përshpejtojë nga 0 në 100 km/h në vetëm 6.5 sekonda..

Siguria VinFast VF9 Plus

VinFast VF9 Plus posedon teknologji moderne të sigurisë, duke përfshirë:

  • Kontrolli adaptiv i lundrimit
  • Paralajmërim për largimin nga korsia dhe ndihmë për mbajtjen e korsisë
  • Paralajmërim për përplasje përpara/prapa
  • Sistemi i paralajmërimit të pikave të verbër
  • Paralajmërim për trafikun në hyrje pas hapjes
  • Sistemi i avancuar automatik i frenimit emergjent
  • Funksioni automatik i mbajtjes së korsisë së urgjencës
  • Sistemi i kamerës 360 gradë
  • Fenerët përshtatës…
  • 11 airbag

VinFast VF9 Plus është i pajisur me teknologjitë më të avancuara të sotme me veçoritë ADAS duke përfshirë: asistencë të plotë parkimi (Shoferi ulur në makinë), parkim automatik (Monitorimi i shoferit jashtë makinës), ndihmë për lëvizjen në bllokime trafiku, mbështetje për drejtimin në autostrada, ndryshim automatik i korsive , duke thirrur makina inteligjente.

Për më tepër, VinFast VF9 Plus është makina me certifikimin më të lartë të sigurisë me 5 yje nga organizata me reputacion të vlerësimit të makinave.

Rival VinFast VF9 Plus në Vietnam

VinFast VF9 Plus është një makinë elektrike që është e ndryshme nga konkurrentët tradicionalë të benzinës. Përveç pamjes që bie në sy, brendësisë së rehatshme, makina është gjithashtu plot teknologji sigurie, funksionimi i fortë është faktori që klientët e duan.

Edhe pse është një SUV me madhësi të plotë në të njëjtin segment si Mercedes-Benz GLS, Lexus LX600, BMW X7, por VinFast VF9 Plus ka vetëm të njëjtin çmim si Ford Everest, Toyota Fortuner, Hyundai Santa Fe, KIA Sorento, duke ndihmuar Vietnamezët njerëzit kanë lehtësisht përvojën e mundësive.

përmbledhje

VinFast VF9 Plus sjell një zgjedhje të re për përdoruesit me dizajnin, dobinë dhe performancën e tij mbresëlënëse. Krahas zotërimit të një çmimi tërheqës, kriteri që vietnamezët preferojnë të përdorin produktet vietnameze sot, VinFast VF9 Plus do të jetë një zgjedhje jashtëzakonisht e shkëlqyer për shumë njerëz që duan përvoja të reja.

Referenca: Çmimi i makinës elektrike Vinfast VF 5 PlusCảm ơn bạn đã đọc bài viết VinFast VF9 Plus bản 6 ghế: SUV đầu bảng của VinFast có gì cạnh tranh Mercedes GLS . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *